علوم زمین گرمایی که سن آن همسن بشر تخمین زده شده است، از جمله علومی است که در دنیای امروزی و با توجه به مسائل گریبان‌گیر محیط زیست می‌بایستی به جد، توسعه داده شده و مورد توجه سیاستگذاران، دانشمندان و دانشجویان قرار بگیرد.
انجمن علمی انرژی زمین گرمایی ایران در مورخه ۲۳/۵/۱۳۹۲ از سوی کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم، تحیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران مجوز فعالیت دریافت کرد. این انجمن در حال حاضر نزدیک به یکصد عضو داشته و در زمینه های گوناگون فعالیت می نماید. مطابق بسیاری از انجمن های علمی این انجمن نیز تلاش کرده تا افراد خبره، مجرب، علاقمند و تلاشگر را به عضویت قبول کند. شایان ذکر است این انجمن از سوی انجمن بین المللی زمین گرمایی به رسمیت شناخته شده و به عنوان یکی از شاخه های انجمن بین المللی انرژی زمین گرمایی معرفی شده است.
امیدوار هستیم انجمن زمین گرمایی ایران، بتواند گام موثری در جهت تحقق خواسته های انرژی زمین گرمایی و ترویج یکی از بهترین و قوی ترین انواع انرژی های تجدید پذیر و پاک در کشور ایران، داشته باشد. چراکه اساساً برای گسترش علم و گسترش پرسش هایی که منجر به پاسخ ها و پیشرفت های علمی می‌گردد، تجمع ها و ارتباطات علمی ضروری است. از همین روست که ما شاهد هستیم که در کشورهای غربی بیشترین تلاش برای گسترش تولید علم؛ معطوف بر ایجاد این ارتباطات در قالب های مختلف می باشد. در کشور ما این ارتباطات تا حدودی در محیط‌های دانشگاهی شکل گرفته است؛ لذا این ارتباطات، بیشتر بین اساتید و دانشجویان است که در فعالیت‌های علمی شرکت می کنند و متاسفانه بیشتر آن‌ها جنبه آموزش دارند؛ بدین معنا که در محدوده آموزش و بین دانشجو و استاد صورت می‌گیرند. امّا حوزه فعالیت انجمن زمین گرمایی فراتر از این خواهد بود، به صورتی که افراد مختلفی که ممکن است زمینه‌های فعالیت علمی‌شان در موضوعات زمین گرمایی باشد، بتوانند در یک محفل علمی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تبادل اطلاعات نمایند و از نوع فعالیت علمی همدیگر آگاه گردند و فعالیت‌شان را در یک محیط کاملاً علمی نقدپذیر، با نگاه کلان‌تر رصد نمایند.
انجمن زمین گرمایی ایران، وظیفه دارد، به دغدغه‌های علمی دانشجویان، دانشمندان، اساتید و کلیه محققانی که متعلق به حوزه این علمی، عملیاتی می‌باشند، پاسخ دهد. بدین ترتیب علاوه‌بر این‌که هر یک از افراد، تحقیقات خود را انجام می دهند، یک محیط جمعی فراهم می‌شود که اصلی ترین دغدغه آن‌ها موضوع زمین گرمایی و ترویج آن در کشور می‌باشد. لذا انجمن زمین گرمایی ایران، علاوه بر تبادل افکار و آرا، نشاط علمی را به همراه خواهد آورد و موجب طرح مسائل جدید و جدی اصحاب علم مذکور خواهد گشت.

لذا به طور کلی با تاسیس انجمن زمین گرمایی ایران امیدوار هستیم به تحقق موارد ذیل پرداخته گردد:
• رفع نگرانی و دغدغه دانشمندان و متفکران علوم زمین گرمایی ایران نسبت به موضوع زمین گرمایی؛ بدین صورت که علاقه‌مندان در پرتو انجمن، به روشنگری درباره آن علم بپردازند.
• گسترش علم زمین گرمایی و تبیین جایگاه آن در میان سایر علوم مهندسی و علوم پایه.
• ترویج انرژی‌های پاک در راستای صیانت از محیط زیست و کاهش آلودگی‌ها.